Moje Internetové Stránky       Právě jste v sekci: "Druhého října 02.10"   Poslední aktualizace: 03.02.2005   Napište mi: VZKAZ
JOBI®
  Osobnosti narozené druhého října - 02.10

Úvod 
Autor
Fotky
Photos - NEW
Vtipy - NEW
Věci na prodej
Příběhy
Zajímavé odkazy
Music + Movies
PC zajímavosti
EIZO monitory - NEW
Technika
Czech Computer - NEW
Smajlíci
SMS ZDARMA
Vzkaz pro mě

          Prodejka.cz

       Optimalizováno pro:
      Rozlišení: 1024x768
    Velikost textu:
Střední
             Monitor: 17"
              INFO TIP!


         Počítadlo přístupů:  
             [CNW:Counter] 
             od:11.07.2002
             Tato stránka:
            [CNW:Counter]
       od:11.11.200
4 18:50
 


                   ICQ
               325933571

   
          Pokud budu Online,
        tak můžeme  pokecat,
         případně Vám můžu
          s čímkoliv pomoct.


         Nejlepší prodejce IT:
    Výpočetní technika jedině od CzechComputeru !                    a není co řešit..

         Doporučují všichni !


         

         

                                Doporučuji nejlepšího prodejce výpočetní techniky - CzechComputer
              
 


                    
         Osobnosti narozené druhého října - 02.10:

Narozeniny slaví:


Ondřej Jobánek - 1982, :-)
Sting - 1951, britský zpěvák a herec
Karel Hála - 1933, zpěvák
Petr Štěpánek - 1948, herec
Roman Skamene - 1954, herec
Marcel Vašinka - 1954, herec
Otmar Mácha - 1922, český skladatel a rozhlasový pracovník
Thomas Muster 1967, rakouský tenista
Jana Novotná - 1968, tenistka
Kuntoš, Jiří - 1973, Atletika
Látalová, Jitka - 1969, Basketbal
Pála, Petr - 1975, Tenis
Reiff, Michal - 1978, Hokej
Karel Fessl - 1910, hrdina národa, který padl za války v Praze
 

Sobota 2. října je 276. dnem roku 2004, do konce roku zbývá 90 dní. Svátek mají Olivie a Oliver. Olivie je jméno latinského původu (z latinského "oliva") a vykládá se jako "oliva, pěstitelka oliv". Jméno Oliver má naproti tomu nejasný původ a význam; podle některých badatelů pochází rovněž z latinského "oliva" a znamená "pěstitel oliv", jiní spatřují jeho původ v severských jazycích a vykládají ho jako "pozůstatek předků". Obě jména jsou rozšířená hlavně v angloamerických zemích.

Když v roce 1246 vymřel po meči rakouský a štýrský panovnický rod Babenberků, stala se společně se svou neteří Gertrudou dědičkou Rakous sestra posledního Babenberka - Markéta. Získat toto území pro sebe se snažilo hned několik okolních panovníků. Podařilo se to až českému králi Václavu I., který v roce 1252 oženil svého druhorozeného syna Přemysla Otakara II., jemuž tehdy bylo asi 19 let, s více než 50letou Markétou. Vzhledem k Markétině věku (byla ještě starší než její tchán) nebylo možno očekávat z tohoto svazku dědice. Přesto se Přemysl během tohoto manželství potomka dočkal: rakouská šlechtična Anežka, řečená Palceřík, mu v roce 1255 porodila syna Mikuláše, pro něhož se Přemysl pokoušel dosáhnout uznání nástupnictví. S tím sice u papežské kurie neuspěl, ale alespoň se mu podařilo nechat se v roce 1260 s Markétou rozvést. V následujícím roce se pak oženil s o 13 let mladší Kunhutou Haličskou, která přivedla na svět čtyři děti. Markéta se vrátila do Rakous, kde 2. října 1267 zemřela.

Pražský pěvecký spolek Hlahol vznikl ze soukromého mužského sboru, který se scházel u známého pražského tenoristy a jeho prvního sbormistra Jana Ludevíta Lukese. Na veřejnosti poprvé vystoupil v lednu 1861 na pohřbu básníka Václava Hanky a čítal 120 členů - mužů. Spolkově se ustavil podle stanov, schválených 2. října 1861, aby pěstoval "mužský čtverozpěv, jakož i zpěv sólový a sborový, vypisoval ceny na skladby tohoto oboru, pěstoval i podporoval pěveckou vzájemnost". Po několikerém příležitostném sestavení ženského a smíšeného sboru byl stálý ženský sbor, takzvaný dámský odbor, včleněn do Hlaholu na podzim 1879. Dětský sbor byl založen až po druhé světové válce.

V pořadí XXIV. olympijské hry, které skončily 2. října 1988 v Soulu, byly poznamenány dopingovými skandály. Diskvalifikace postihla řadu sportovců, zejména v silových sportech. Družstvo bulharských vzpěračů bylo ze soutěže odvoláno, dodatečně diskvalifikován byl vítěz atletického sprintu Ben Johnson z Kanady. Československá výprava, kterou tvořilo 168 sportovců, získala tři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Nejúspěšnějším se ukázal tenis, který se do programu olympijských her vrátil po 64 letech. Ve dvouhře mužů zvítězil Miloslav Mečíř, ve čtyřhře žen byly Jana Novotná a Helena Suková druhé, ve čtyřhře mužů obsadili Mečíř s Milanem Šrejbrem třetí příčku. Zlatou medaili vybojovali ještě Jozef Pribinec v chůzi na 20 kilometrů a Miroslav Varga ve střelbě libovolnou malorážkou vleže. Favorizovanému Janu Železnému chyběly v hodu oštěpem ke zlatu jen centimetry, Miroslavu Bednaříkovi ve střelbě na baterii dokonce jen setiny milimetru. Na bronzovou medaili dosáhl ve váhové kategorii do 82 kilogramů rovněž volnostylař Jozef Lohyňa.

Ve svém domě v německém městě Lohmar zemřel ve věku 86 let loni 2. října někdejší Hitlerův pobočník Otto Günsche, který v posledních dnech války spálil na zahradě říšského kancléřství v Berlíně tělo vůdce a jeho novomanželky. SS-Hauptsturmführer (kapitán) Günsche byl bezprostředním svědkem sebevraždy Adolfa Hitlera a jeho dlouholeté milenky Evy Braunové, s níž byl Hitler několik hodin před sebevraždou oddán. Vůdce mu před svou smrtí 30. dubna 1945 přímo nařídil jeho tělo spálit, aby mrtvola nepadla do rukou Rusům.


 


Nešetřete na kvalitě, oči máte jen jedny !  Zvolte nejlepší monitory EIZO